השקעות אלטרנטיביות - אוהד אבירם

השקעה? לשם מה?

מה יש במילה הזו שהופך אותה לכל כך סקסית ונחשקת ובאותה מידה, מאיימת ומפחידה? מאוד פשוט: השקעה מאפשרת לכם להשתמש בכסף או בנכס שלכם לצורך יצירת רווחים לאורך זמן. בעוד שהשקעה נבונה תגרום לכסף שלכם לעבוד בשבילכם באופן שייצר עבורכם רווחים פסיביים בדמות הכנסות ללא השקעת זמן ומאמץ, השקעה כושלת, עלולה להוביל אתכם להפסדים. מצד שני, כאשר אתם מחליטים "לשבת על הגדר" ולא להשקיע, אתם מפסידים כסף הלכה למעשה ופוגעים ברמת החיים שלכם:

הכסף שלכם ממשיך להישחק

כסף ששוכב בחשבון העו"ש ואינו מושקע, נשחק כתוצאה מהאינפלציה. גם אם תפקידו את כספכם בתוכנית חיסכון או בפיקדון, תגלו שהריבית האפסית אינה מאפשרת לכם לצבור הון משמעותי.

תיאלצו לעבוד כל חייכם

הפנסיות של היום הן לא הפנסיות של פעם... תוחלת החיים עולה, חוסר הרציפות התעסוקתית, מקדם קצבה שגדל והולך וצרות נוספות, יקטינו את החיסכון הפנסיוני ואת הקצבה החודשית שלכם ויאלצו אתכם לעבוד עד יומכם האחרון...

לעולם לא תזכו לחופש כלכלי

בעזרת אסטרטגיית השקעה נבונה תצרו לעצמכם הכנסות פסיביות (שכ"ד, דיבידנדים, תמלוגים, נכסים דיגיטליים ועוד). כאשר רמת ההכנסות שלכם תעלה על רמת ההוצאות, תוכלו להכריז על חופש כלכלי ולהגשים את כל החלומות שלכם!

המסקנה ברורה: תתחילו להשקיע!

השקעות יאפשרו לכם למנף את ההון שלכם, לשפר את רמת החיים שלכם בטווח הקצר והבינוני וליהנות מרשת ביטחון פיננסית בטווח הארוך. איך עושים זאת? באמצעות השקעות בשוק ההון והשקעות אלטרנטיביות.


השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות המכונות גם "נכסים בלתי סחירים", הן השקעות שאינן נסחרות בשוק ההון. מכיוון שרבות מהשקעות אלו מתאפיינות בקורלציה נמוכה לזעזועים המתרחשים ולפסיכולוגיה של ההמונים בשוק ההון, הן מאפשרות לכם לגוון את תיק ההשקעות שלכם, לפזר את הסיכונים, להפחית את התנודתיות וליהנות מתשואה טובה יותר. בעוד שבעבר ההשקעות האלטרנטיביות היו פתוחות רק למשקיעים גדולים, כיום הן נגישות גם לציבור הרחב. כך, שבאפשרותכם להשקיע באפיקים אלטרנטיביים אלו בהשקעה ישירה באמצעות קרנות או פלטפורמות השקעה, או כהשקעה עקיפה בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות.

איך מתחילים?
לפני הכול, הכירו את מוצרי ההשקעה ואת מושגי היסוד בהשקעות אלטרנטיביות:

מוצרי השקעה שונים

השקעות אלטרנטיביות מספקות תשואות נאות ועוגן בטיחות בתיק השקעות, אך הן יתקשו לספק נזילות מיידית במקרה הצורך. לכן, שלבו בתמהיל ההשקעות שלכם את שוק ההון ותיהנו מנזילות גבוהה ומפוטנציאל תשואה גבוה מאד לאורך השנים.

מושגים חשובים בהשקעות אלטרנטיביות

ביטחונות

ביטחונות הם אמצעים להבטחת קיום התחייבויות, למשל: נכס ששועבד לקרן השקעות אשר מלווה כסף ליזמי נדל"ן לצורך הבטחת פירעון של חוב. כך, הקרן תוכל לממש את הנכס אם הלווה אינו משלם את החוב ובכך היא תבטיח את כספי המשקיעים.

נזילות

נזילות היא נקודת הזמן בה תוכלו למשוך את הכסף שחסכתם או השקעתם. לדוגמה: כספי המשקיעים בקרן שעוסקת בהשקעה בתשתיות, סגורים לתקופה של מספר שנים ורק לאחר סיום ההשקעה הכסף משתחרר וחוזר למשקיעים בתוספת התשואה. לכן, כשאתם בוחרים מוצרי השקעה אלטרנטיביים, שימו לב לרמת הנזילות והאם היא מתאימה לצרכים שלכם.

חיתום

חיתום הוא תהליך בדיקה שמבצע הגוף המלווה ללווה, לפני קבלת הלוואה. בחיתום בוחנים את יכולתו של הלווה לעמוד בתנאי ההחזר של הלוואה ובהתאם לכך נקבע דירוג סיכון ללווה - דירוג שמשפיע על גובה ההלוואה והריבית. מטרת החיתום היא לאפשר לגופים לקבל החלטות אשראי זהירות והוא רלוונטי במיוחד לקרנות השקעה אלטרנטיביות שעוסקות בחוב.

חשבון נאמנות

חשבון נאמנות הוא חשבון בנק ייעודי המנוהל ע"י נאמן בלתי תלוי המחזיק נכסים או כספים של משקיעים ונהנה משליטה מלאה בהם, בהתאם למטרות חשבון הנאמנות וכפי שהוגדרו מראש בהסכם הנאמנות. בהשקעות אלטרנטיביות מומלץ שהכספים יועברו לחשבון נאמנות וכך תבטיחו שכספכם ישמש למטרת ההשקעה ולא לצרכים אחרים.

שיערוך

שיערוך הוא חישוב שווי ההשקעה. חלק ניכר מההשקעות האלטרנטיביות משוערכות בתדירות רבעונית או שנתית על ידי שמאים וחברות שעוסקות בשערוך נכסים. השערוך אינו יומי וזאת אחת הסיבות שהשקעות אלו חשופות פחות לתנודתיות, בהשוואה לשוק ההון. גורם שמשפיע באופן משמעותי על שערוך ההשקעות הללו הוא שערי הריבית בארץ ובעולם.

תכנון פיננסי

תכנון פיננסי הוא הצעד הראשון שלכם במסע לעתיד בטוח, מאפשר לכם לאמץ התנהלות כלכלית נכונה, למקסם את התשואות להון ולנכסים שצברתם.

קרא עוד

שוק ההון

ההשקעה בשוק ההון היא השקעה נזילה שעשויה לספק לכם תשואה גבוהה. עם זאת מדובר בהשקעה תנודתית ולכן היא דורשת מכם, כמשקיעים, טווח השקעה בינוני עד ארוך והרבה אורך רוח.

קרא עוד
נעים להכיר!
שמי אוהד. אוהד אבירם.

מתכנן פיננסי וסוכן ביטוח פנסיוני, הבעלים של האתר מיסטר וי לאבחון פיננסי, מרצה בפורומים שונים, כותב הספר "מלכה בפיננסים" וטורים בעיתונות הכלכלית.
את עולם הפיננסי גיליתי בגיל צעיר מאוד. כבר בגיל 15 השקעתי בבורסה והפכתי ל"יועץ המשפחתי" בכל הנוגע להשקעות ותשואות. התשוקה לעולם הפיננסים הובילה אותי ללימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול, לרישיון סוכן ביטוח פנסיוני ולמשרה מכובדת באחד מהבנקים הגדולים בישראל. שם, למדתי את המערכת מבפנים והבנתי שללקוחות שלי מגיע יותר. הרבה יותר.

עוד עלי
בואי להיות מלכה בפיננסים!

מתאים לכל מי שיש לה הון פנוי של 100 אלף ש"ח ורוצה להגדיל את החיסכון. קבלי עכשיו את "מלכה בפיננסים" - המדריך המעשי הראשון בישראל להשקעות, לניהול כספים ולביטחון כלכלי שנכתב במיוחד בשבילך.

קרא עוד